در گفتگو با رسول جهانگیری رییس اتاق اصناف اصفهان و کاندید هییت رییسه اتاق اصناف ایران مطرح شد.
امروز متولیان حکومتی آرامش سطح بازار را مدیون بازاریان،اتحادیه هاو اتاق های اصناف کشور هستند.
رسول جهانگیری صمت تاکید بر نقش بازاریان و کسبه، اتحادیه ها و اتاق های اصناف کشور در به آرامش رساندن سطح بازار با شرایط فعلی و تحمیل تحریم اقتصادی به جمهوری اسلامی بیان داشت:
اصناف همیشه در کنار متولیان حکومتی و دولت حضوری بی شائبه و موثر داشته اند، حال انکه متولیان حکومت در موضوعات و تصمیمات مهم کشور که مربوط به اصناف هست با وجود حضور اتاق تعاون،اتاق بازرگانی و …وعدم حضور اصناف در پشت درهای بسته برایشان تصمیم گرفته اند.

جهانگیری در ادامه افزود:بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور را اصناف و خانواده هایشان تشکیل میدهند، این فراکسیون بزرگ و با تجربه های بسیار هزاران بار آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن تجربیات و صلاحدید های اقتصادی به متولیان حکومتی اعلام داشته و بارها با عملکرد مثبت،منطقی و خردمندانه خود ،قدرت واقعی خود را در تمامی عرصه ها نشان داده است، لذا ما باید به مردم و زیر مجموعه های خود در جهت هدایت نیروی اصناف در حل مسایل کمک کنیم.
وی افزود:باید بدون جبهه گیری علیه یکدیگر و روحیه تعامل و خرد جمعی و همدلی در مسیر حل مشکلات صنفی قدم های موثری برداشت، ضمن  سپاسگزاری از زحمات همه زحمتکشان این عرصه در تمامی دوره ها، باید نقطه ضعفها را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم.

رییس اتاق اصناف اصفهان با اشاره به اصلاح قانون نظام صنفی گفت:

با توجه به وجود نقایصی در اصلاح قانون نظام صنفی باید اذعان داشت، این اصلاح در برخی موارد به زیان اصناف است، بطور مثال؛ طول مدت خدمتگذاری هییت رئیسه و هیئت مدیره دو تا چهارسال است و این افراد دو دوره میتوانند شرکت کنند حال آنکه زمان زیادی سپری گشته تا این افراد تجربیات مدیریتی و کارآمدی مدیران را کسب کنند و زمان بهره برداری مصادف با زمان برون رفت از صحنه فعالیت میشود. ترک این افراد از جایگاه و آمدن افراد جدید،هزینه های بیشمار دیگری را به این ادارات تحمیل میکند و این سیر ادامه خواهد داشت.

وی افزود: مدیران لایق همیشه ماندگار و افرادی که حضورشان موثر نیست خود به خود در انتخاب های بعدی تغییر می کنند و نیازی به تعیین میزان خدمتگزاری نیست چرا که در چهار سال افراد میزان مدیریت و قدرت اجرایی و ایده های خلاق خود را نشان میدهند لذا دقیقا این موضوع ضرورت تجدید نظر در قانون را خواهد داشت.
وی در پایان گفت: تاکید دارم ؛اصناف حق دارند تا در کارگروههای کلان اقتصادی کشور و شوراهای اسلامی شهرستانها عضو و حق رای داشته باشند.

  • نویسنده : جمشیدی.اتاق اصناف